Firma Web Sitesi

Firma web sitesi nedir ? sorusuna cevap bulabilmek için önce Google da bir arama yaptım bir çok içerik var. Web tasarımı ile ilgili bir sitede sayfayı açtığımda yazıdan çok sayfanın görünümü ilgimi çekti çünkü tasarımcı arkadaş beyaz sayfaya gri yazıyla yazmıştı. Okumakta zorlandım, sitenin adını vermeyeceğim burdan ayıp olmasın. Firma web sitesi nasıl olmalıdır çok da önemli bir konu değil aslında ama bence en önemlisi yazıların okunabilir olmasıdır 🙂 … Her neyse konumuza dönelim ; firma web sitesi nasıl olmalıdır bu konuda bir çok kriter, belirleyici özellikleri sıralayabiliriz ancak benim bunca senelik meslek hayatımda öğrendiğim bir şey varsa siz ne derseniz deyin firma web sitesi genelde firma sahibi nasıl isterse öyle oluyor.
Bu yazıyı yazmamın asıl nedeni aslında bu gün aldığım bir email ve şöyle bir soru vardı.
Yeni kurulan şirketimiz için web sitesine ihtiyaç duymaktayız. İlgili görüş ve önerilerinizi bekliyoruz. ” Bende düşünmeye başladım bu emaile nasıl cevap yazabilirim diye.Bir firma var ve web sitesi ihtiyacı var elimizdeki bilgi sadece bu kadar. Çok düşündüm ama bir yanıt bulamadım çünkü firmanın ne iş yaptığını bilmiyordum, sonunda cevap olarak firmanın konusunu en azından bildirmelerini istedim.
Firma web sitesi nasıl olmalıdır sorusunun cevabı da aslında yine bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü herhangi biriniz şimdi bana sorsanız firma sitesi nasıl olmalıdır ? cevabım ne firması ? olacaktır. Bence doğru soru ; turizm firması sitesi nasıl olmalıdır ? gıda firması sitesi nasıl olmalıdır ? tekstil firması sitesi nasıl olmalıdır ? gibi olmalı bence. Bazen tasarımcılar veya yazılımcılar böyle konularda yazarken her nedense bir şekilde konuyu kendilerine bağlamaya çalışırlar. Örneğin kontrol paneli olan bir yazılımı varsa firma web sitesi kontrol panelli olmalıdır gibi, kim koymuş bu kriteri diye sorsanız kesin ve net bir cevap yoktur. Bazısı ürün ekleme özelliği olmalı diye bas bas bağırır çünkü o konu üzerine çalışıyordur. Ya firmanın ürünü yoksa hizmet üreten bir firma ise ne olacak ? Bazıları firma web sitelerinin güncel olması gerektiğini söyler. İyi ama neden ? haber sitesi değil ki bu durmadan güncellensin, bir çok firmanın web sitesi güncellenmez çünkü ihtiyaç yok. Ürün fiyatı olan siteler zaman zaman güncellenir oda fiyatlar değiştiği zaman. Yoğun bir E ticaret siteniz varsa zaten kendi işleyişi içinde doğal olarak güncellenir. Yoksa durup dururken firma siteleri güncellenmez.
Bir firmanın web sitesi herşeyden önce firmanın çalıştığı sektörü yansıtmalı. Bir web sitesini açtığınız anda bu firmanın ne iş yaptığını görebilmelisiniz.
Aynı caddede yürürken vitrinlere bakar gibi. Her dükkanın vitrini ayrıdır. Bakınca görürsünüz ve anlarsanız kuyumcu, ayakkabıcı, mobilyacı, kasap gibi. İnternetdeki web sitenizde bu şekilde olmalıdır.
Teknik konulara gelince bunu düşünmeyin bile, tasarımcınız düşünür o konuyu. Siz sadece ne istediğinizi ve web sitenizin amacını bilin ve bunu tasarımcınızdan isteyin.

Yorumlar kapatıldı.