Freelance Web Tasarım, Tasarımcı

Sitedizayn kendi müşterileri dışında başka web tasarım, grafik tasarım işi yapan firmalara dışardan freelance olarak web tasarım işleri de yapmaktadır. Anlaşmalar gereği hangi firmalara dışardan iş yapıldığını burada yazmam söz konusu değildir. Freelance web tasarımcı ihtiyacınız olduğunda bilmeniz gereken en önemli konu budur. Sitedizayn bu alanda çalıştığı firmaları kesinlikle açıklamaz. Refenslar bölümündeki müşteriler sadece Sitedizayn müşterileridir, freelance işler bu bölümde yer almaz. Freelance web tasarım ihtiyacınız olduğunda gönül rahatlığı ile Sitedizayn ile iletişim kurabilirsiniz.
Projelerin tamamı yapılacabileceği gibi kısmi olarak çalışmalar da yapılabilir.

Freelance Nedir?

Freelance: serbest çalışmak demektir. Kelime, ingilizce “bağımsız savaşçı” anlamına gelir. Genel anlamıyla, bir firmada çalışmayan kişilerin, dışarıdan iş yapması anlamında kullanılır.

Özellikle grafik tasarım çalışmaları, çevirmenler, Tasarım projeleri, Web sitesi gibi alanlarda çokça görülür. Freelance çalışan kişi, kazancını maaşla değil, yaptığı iş üzerinden fiyatlandırarak ya da saatlik çalışma karşılığı ile elde eder. Çalışma saatleri de kişinin isteğine göre değişir. Freelance çalışan, işverenin sadece işini yapmakla yükümlüdür, sigorta ve diğer ihtiyaçları müşteriyi ilgilendirmez. Freelance çalıştırmak bazı firmaların dönemlik olarak tercih ettiği bir yoldur; aşırı iş yığılması durumunda veya çok üst kalite iş gerektiği durumlarda freelance çalışan aranır. Freelance çalışan, daha hızlı ve sorunsuz çalışabilir, ki işverenler için bu avantajlı bir durum oluşturur.

Freelance çalışan firmadaki elemanlara göre daha ılımlı tavırlar sergiler ve esnek hareket edebilir; örneğin işyerinde maaş geciktiğinde normal elemanlar rahatsızlık hisseder çünkü onların tek geçim kaynağı işyeridir, freelance ise birçok kanaldan kendine iş bulabildiği için parası geciken işyerine bel bağlamayıp başka işyerlerine bakar. Anlaşmalı olduğu ve bağlantısı bulunan birçok işyeri vardır. Gerektiğinde bağlantılarını arayıp iş tekliflerini değerlendirir.

Freelance çalışmanın avantajları

Freelance eğer iletişim kanallarını doğru kullanırsa birçok avantajı vardır. Freelance çalışan kişi, zamanını kiralamadığı ve sadece yaptığı işle orantılı para kazandığı için, maaşlı çalışan kişilere göre daha özgür bir çalışma ortamına sahiptir. İş yoğunluğu ve iş tercihleri kendi iradesine bağlı olduğu için kimseye hesap verme zorunluluğu duymaz. Çalışma saatleri kendi isteğine göre belirlendiği için, iş baskısı da olağan bir çalışana göre kısmen azdır. Öte yandan, bir işyerine bağlı olmadığı için, çalışan ve üstlerin baskısından da muaftır. Tembellik yapma ve aşırı çalışma seçenekleri, her zaman önündedir (Genellikle sıradan bir elemana göre fazla çalışır). Diğer bir yandan ise, bir yerde maaşlı olarak çalışan biri, ek iş olarak uzmanı olduğunuz alanda freelance olarak çalışabilir.Fakat gerçek anlamda freelance olması için kişinin bir kurumdan sabit maaş almıyor olması gerekir. Özellikle işyerinde çalışırken ek işini gizli gizli yapanlar freelance değil zaman hırsızıdır ve patronun para ödediği zamanı kişisel amaçları için kullanmış sayılır.

 

Freelance çalışmanın dezavantajları

Freelance çalışmanın özgürlük yanı dışardan güzel görünse bile kötü yanları da vardır. En önemli sorun; Freelance çalışanlar için iş sürekliliği yoktur. Elinde iş bulunmadığı zamanlarda işi kendisi aramalı ve pazarlık gibi konuları da kendisi düşünmelidir. Bu yüzden, sürekli bir gelir garantisi yoktur. Kimi zaman işler yoğun olurken, bazı dönemler günlerce, aylarca, para kazanamayabilir. Öte yandan, eğer Freelance çalışan kendi imkanları ile sosyal güvenlik işlerini yaptırmamış ise, sosyal güvencelerden ve emeklilik hakkından mahrumdur. Diğer bir dezavantajı ise, emeğinin karşılığını almakta yaşayacağı muhtemel sorunlardır. Eğer Freelance çalışan, işini iyi bir sözleşme ile garanti altına almamış işe, parasına almada büyük sıkıntılar yaşayabilir. Freelance çalışanların büyük bir kısmı mevcut sistemdeki haklarını tam olarak bilmezler. Bu sebeple, kimi zaman işverenin sözü geçer ve hakkı yenilir.

Yorumlar kapatıldı.