SEO Nedir

Seo; kelime anlamı olarak İngilizce ” Search Engine Optimization ” teriminin baş harfleri ile kısaltılmış halidir. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu veya Arama Motoru Ayarları diyebiliriz.
Optimizasyon zaten İngilizce bir terim ve kullanılmadığı alan hemen hemen yok gibidir.
Herhangi bir alanda kaynakların en iyi şekilde kullanılması, uyarlanması gibi de düşünülebilir ve daha bir çok anlamda kullanılabilinir.
Bence Türkçe en iyi karşılığı Arama Motoru Ayarıdır, sonuçta siteye ayar çekiyoruz değil mi 🙂
Bir ton İngilizce teknik terim kullanarak yazmaya ve kafa bulandırmaya entel dantel görünmeye, bilgiçlik taslamaya falan gerek yok bence. Bana kalsa SEO kelimesini bile kullanmam, arama motoru ayarı derim olur biter.

Seo Nedir ? Sorusunun aslında kısa ve gerçek anlamı, iyi bir site yapmaktır. Web sitenizde seo ile ilgili yapacağınız kodlama bir kaç satırı geçmez. “meta description” (sayfanın açıklaması ne ile ilgili olduğu), “meta keyword” (anahtar kelimeler) ve “title” (sayfa başlığı) normal bir şekilde yaptıktan sonra asıl önemli olan sitenizin içeriğidir. Seo yapan kişinin aslında 1. amacı ve işi güzel bir içerik hazırlamaktan başka bir şey değildir.
Sitenizde konunuz neyse ona göre güzel bir içeriğiniz varsa, içeriğiniz kendine özgün (orjinal) ise zaten arama motorları sitenize gereken önemi verir.

Benim şu anda burda yaptığımda bir seo çalışmasıdır. Ne yapıyorum ? Kendime özgü herhangi bir yerden kopya olmayan bir yazı yazarak size seo nediri anlatamaya çalışarak benzeri olmayan bir sayfa yapıyorum.
Bu konuyu biraz daha açarsak, örneğin sizin bir elma bahçeniz var, elma yetiştiriyorsunuz ve bu elmaları bir web sitesi kurup ordan tanıtımını yapıp satacaksınız. İşte bu aşamada yapacağınız en önemli şey oturup elma ile ilgili yazı yazacaksanız, elma bahçenizi tanıtan yazılar yazacaksanız, elmanın faydalarını yazacaksınız ancak ne yazarsanız yazın kendiniz yazmalısınız.
Çünkü elma ile ilgili internetde binlerce sayfa vardır ve çoğu da birbirinin aynıdır. Sizin kendi anlatımınızla yazacağınız yazı hepsinden daha değerli, benzersiz olacaktır. Belki yapacağınız imla hataları bile onlardan farklı olduğunuzu ortaya koyacaktır. Hadi şimdi ufak tefek imla hataları olan elma ilgili yazı yazın 🙂

Seo ile ilgili bir çok site, yazı ve içerik var peki ücret karşılığı seo yapıp sonrada seo ile ilgili bilgilar yazmanın sizce amacı ne olabilir ? Mesela ben bu yazıyı neden yazıyorum ve seo ile ilgili bir çok bilgiyi ve yazıyı neden yazacağım ? Sizlere seo yu anlatıp öğrenin sizde seo yapın diye mi ?
Tabi ki hayır 🙂  … Seo ile ilgili güzel yazılar ve içerikler oluşturursanız seo ile ilgilenen müşterilerinizin size ulaşması daha kolay olur. Seo ile ilgili yazıları bilgileri okumakla sadece bilgi sahibi olursunuz ama iyi bir seo yapan webmaster olamazsınız.
Seo çok yönlü bir konudur örneğin kod yazmakta uzman olup harika yazılımlar yapabilen bir proğramcı belki seo yapamayabilir ve bu çok normal bir şeydir. Bir insanın matematiği çok iyi olup edebiyatı kötü olabilir veya bir insan süper futbol oynar ama bir çok konuda bilgisi yoktur ancak herkesden çok kazanabilir, bunlar hayatın içinde olan normal şeylerdir.

Diyelim ki Türkiye’de 1000 tane yazar var ve roman yazıyor ama bakıyorsunuz 10 tanesi ilk 10 sırada çok okunanların içinde, Google ın birinci sayfasındaki ilk 10 sitede işte aynı bunun gibidir.
Yemek tarifi sitesi yapıyorsanız ve kuru fasülye tarifini en iyi şekilde benzersiz, özgün biçimde yazabilirseniz diğer 990 tarif arasından sıyrılıp ilk 10 a girebilirsiniz.

Aslında bunlar SEO ile ilgili işin magazin tarafıydı bazen çok harika bir içerik oluştursanız  da gerilerde kalabilirsiniz bunun nedeni kuru fasulyenizin veya tarifinizin kötü olması değil. Emimim güzeldir 🙂

Konunun bu noktadan sonrası Seo Tekniklerine giriyor artık o başlıkda veya sayfada görüşürüz.

Yorumlar kapatıldı.