Firma Sitesi Nedir Nasıl Olmalıdır

Soru : Firma Sitesi nedir ? Yasaya uygun firma sitesi nasıl olmalıdır ?

Cevap : Web tasarımında veya internet de firma sitesi diye bir kavram yoktur. Bir web sitesinin sahibi bir firma ise belki buna firma sitesi diyebiliriz ya da daha doğru bir tanımlama ile firmanın sitesi denilir. Bu kavramları daha çok uyanık bazı tasarımcılar kullandı. Hatta şu anda firmalara site zorunluluğu yok gibi görünüyor. Bu konu ile ilgili en iyi bilgileri mali danışmanınız veya muhasebeciniz verecektir. Siz tasarımcılara aldırmayın :) Ayrıca müşterilerimiz arasında Uluslararası firmalar var muhasebecileri sürekli kanunları takip eder, herhangi bir zorunluluk olsa hemen telefon açıp şu bilgileri siteye ekleyelim derlerdi eminim :)

Yasa firma sahiplerine siteniz şu şekilde olacak, rengi pembe olacak, yazılımı şu olacak gibi söylemlerde bulunmaz. Yasa sadece firmaların sitelerinde olması gereken bilgileri belirtmiştir. Örneğin bir lokanta açarken belirli kurallar vardır onlara uymanız gerekir, örneğin belediye sizin lokantanızın rengine, masa düzenine vs bakmaz.
Türk Ticaret Kanununda;  firmalar internetle ilgili bölümleride buna benzer şekildedir.
Ülkemizde bazen yeni yasalar bir kaç defa değişir, firmaları ilgilendiren bu yasa maddeside bir kaç defa değişti.  Firmaların internet sitelerinde yayınlamaları gereken bilgilerin kapsamı azaltıldı. En son yapılan değişiklik şu şekilde oldu.

6102 sayılı Kanunun 397 nci maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(1) Dördüncü fıkra uyarınca denetime tabi olan anonim şirketlerin ve şirketler topluluğunun finansal tabloları denetçi tarafından, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yayımlanan uluslararası denetim standartlarıyla uyumlu Türkiye Denetim Standartlarına göre denetlenir. Yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu içinde yer alan finansal bilgilerin, denetlenen finansal tablolar ile tutarlı olup olmadığı ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığı da denetim kapsamı içindedir.
(2) Denetime tabi olanlar, hazırlanmış olan finansal tablolarının denetimden geçip geçmediğini, denetimden geçmiş ise denetçi görüşünü ilgili finansal tablonun başlığında açıkça belirtmek zorundadır.
Bu hüküm, yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu için de uygulanır. Denetime tabi olduğu halde, denetlettirilmemiş finansal tablolar ile yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu, düzenlenmemiş hükmündedir.”

Yorumlar kapatıldı.