SSL Nedir ? SSL Hosting Nedir ?

SSL’in açılımı Secure Sockets Layer (güvenli giriş katmanı) dır. SSL, server ile alıcı iletişimi esnasında verilerin şifrelenerek yapılması işlemidir. En bilinen kullanımı ise, web sitesindeki veri alışverişi esnasında, server ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimi şifrelenmesidir.
SSL, standart bir algoritmadan oluşmaktadır. Güvenli veri iletişimi için birçok web sitesi SSL teknolojisini kullanmaktadır. SSL işleminin çalışması için server tarafında bir anahtar ve alıcı tarafında çalışacak bir sertifika olması gerekmektedir.
Normal siteler için SSL sertifikası SSL hosting gerekmez, bir alışveriş sitesi yaptırmayı düşünüyorsanız ve kredi kartı ile işlem yapılacaksa çalıştığınız banka zaten sizden sitenizde bu özelliğin bulunmasını isteyecektir. Aksi takdirde sanal pos alamazsınız.

Alışveriş sitesi yaparken 5 – 10 $ a satılan SSL sertifikaları görüp bunlardan almanız önerilmez. SSL sertifikalarınında özellikleri ve standartları vardır. Ortalama bir SSL sertifikası yıllık 100$ ile 500$ arasında değişebilir. İşlem hacmine ve sertifikanın verdiği garanti miktarına göre binlerce $ da olabilir. Örneğin 10.000 $ güvenlik garantisi veren bir sertifika ile 250.000 $ güvenlik garantisi veren sertifika arasında fark vardır.

Orta halli bir alışveriş sitesi için yıllık fiyatı 100-150 $ civarında olan bir sertifika yeterli olacaktır. Bazı durumlarda bankanız sizden kabul edeceği SSL sertifika firmalarını da belirleyebilir. Rapid SSL, Geotrust, Globalsign, Verisign ………… vs gibi.

SSL sertifika kullanılan sitelerde veya site bölümlerinde site adresleri “https” ile başlar. Sunucu bazlı SSL değil ise sadece kendi sitenize ait bir IP (Internet Protocol) numarası olur.
Fazla teknik detaya girmeden SSL ile kısaca anlatacaklarımız bu kadar sorularınız varsa iletişim bölümünde sorabilirsiniz.

 

Yorumlar kapatıldı.