Mandıra Filozofu Web Tasarım Seo Çalışması

Mandıra filozofu ile web tasarımın seo çalışmasının ne ilgisi var diye düşünen varsa düşünmesin zaten ilgisi yok. En azından direkt (direkt kelimesini yazarken bir an düşündüm Türkçe de varmı diye, varmış) olarak ilişkisi yok.
Mandıra web tasarım seo çalışması ile ilgisi var. Mandıra bildiğiniz  gibi süt veren hayvanların barındığı bir yerdir. Süt ve süt ürünleri ile ilgili bir firmanın web tasarım ve seo çalışmasına başlıyoruz tabi konu bir şekilde mandıra ile de ilgili işte tam bunu düşünürken mandıra filozofu filmi aklıma geldi 🙂
Bu filmden esinlenerek bir çok seo konusu ve yazısı çıkarabilirim. Seo konusu ve yazısı deyince aklınıza ne geliyor ?
Seo ile ilgili herkes bir yerinden bir şey uyduruyor söylüyor yazıyor bir sürü teknikler falan filan. Seonun bir tekniği falan yok kardeşim. Seonun özü içeriktir, kaliteli ve özgün bir içeriğin varsa ve yapıyorsan seo için ayrıca yırtınmana gerek yok.

Özgün içerik olmadan yapılan seo başarılı olur mu ? Evet olur. Ama kalıcı olmaz.
Hızlı olur mu ? Evet hızlı da olur. Ama o da kalıcı olmaz.
İçerik üreterek yapılan seo yavaş olabilir ama kalıcı ve değerli olur.
Müşterinizi kısa zamanda hedefe ulaştırabilirsiniz, birinci sayfaya da çıkar ama orada ne kadar kalacak ?
Bizim yaptığımız seo ile belki yavaş olarak geliriz ama orda kalırız 🙂 yani yer değişiriz.
Ben seo çalışmasında zaman  ile ilgili olarak müşterilerime 90 günden önce bir zaman vermem kolay da olsa zor da olsa benim için limit 90 gündür.
Bazen müşterilerim bana işte şu kelime için 20 günde birinci sayfaya çıkacak dediler gibi söylüyorlar ben o zaman “ben yapamam” diyorum git ona yaptır.
Zaten başka ne denir ki.
Seo konusunda en iyi çözüm özgün ve iyi içerik demiştim şimdi bu konuyu biraz açalım.
Bizim ülkemizde hemen herkes şiir yazar ama şair değildir ya da bir çoğumuz kendimizi şair sanırız. Aşk konusunda binlerce şiir var olduğunu düşünelim internetde ama ilk sayfa da sadece on tane şiir vardır.
Veya binlerce patlıcan kebabı tarifi vardır ama ilk sayfada sadece on tane vardır.
Sizin aşk şiiriniz veya patlıcan kebabı tarifiniz neden ilk on içinde değil düşündünüz mü ?
Sebebi açık değil mi sizce ?
Google da ilk sayfada ki on içerik veya isterseniz top 10 da diyebilirsiniz, o konu ile ilgili en iyi ve özgün içeriğe sahiptir de ondan.
İnsanlar sayfanıza gelip yazdıklarınızı okumak için ne kadar zaman ayırıyorsa Google da sizin sayfanıza o kadar değer verir. ( işte size bir ipucu daha )
Her neyse şimdilik bu kadar ben şu mandıra işini düşüneyim biraz belki filozof olurum.

 

Yorumlar kapatıldı.