Web Site Tasarımı

Günümüzde insanlar merak ettikleri veya öğrenmek istedikleri bir olayı ve durumu araştırırken internet hizmetinden yararlanmaktadır. Hemen hemen hepimiz bu yolu tercih etmeliyiz. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi de araştırdığımız veya öğrenmek istediğimiz konuyla ilgili birden fazla bilgeye detaylarıyla birlikte ulaşmaktır. Şüphesiz ki bu bilgilere ulaşmamızda en büyük yardımcı web siteleri, blog ve forumlardır. Bu yüzden bilgiyi araştırıp, öğrenmek isteyenler kullanılır için web sitesi çok önemlidir. Hazırlanan web sitesinin içerdiği bilgi kadar sitenin düzenli ve anlaş ılır olması, içerdiği konuyla tasarımımın bir bütün olması en önemlisidir. Web sitesi nedir? Web sitesi denilince aklımıza ne gelmelidir. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse; İnternet kullanıcılarının http, https protokollerindeki www veya com adreslerini kullanarak web üzerindeki sayfalarda, ziyaretçisine metin, görsel ve animasyon veya video şeklinde hizmet sunan bilgi aktaran sayfaların tümünü kapsayan bir doküman topluluğudur.

Web sitesinin tarihi gelişiminden bahsetmek gerekirse; Web sitesi ilk olarak 1991 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. 30 NİSAN 1993’te CERN tarafından www. Ön ekiyle birlikte internet kullanıcılarının hizmetine sunmuşlardır. Ayrıca Türkiye’de ilk internet bağlantısı 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ’den Ankara-Washington arasındaki kiralık hattın kullanılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Ancak günümüzde bir konuyla ilgili çok fazla bilgi edineceğimiz görsel animasyon, video, metin içeren web sitesi bulunmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi internetin herkes tarafından yaygın bir iletişim aracı olarak kullanılması bilginin daha hızlı yayılması ve şüphesiz ki çok sayıda kişinin ulaşabilmesidir. Herkesin yaygın bir şekilde kullandığını düşünürsek her geçen gün internet kullanıcı sayısında ciddi bir artış gözlemleniyor. Web sitelerinin de ziyaretçi sayısı arttığı için web sitelerinin en uygun reklam aracı olduğunu söyleyebiliriz. Web siteleri dinamik ve statik olarak ikiye ayrılıyor. Statik web sitesi daha çok az güncellenen, içeriği sık sık değişmeyen sitelerdir. Bu sitelerdeki ziyaretçi sayısında çok önemli bir değişiklik ve artış yaşanmaz. Statik web sitesini oluştururken HTML, CSS, SWF veya JAVASCRİPT gibi diller kullanılır. Dinamik web sitesi ise her ziyaretçi veya her kullanıcı için özel oluşturulabilir. Siteye üye olarak giren kullanıcı diğer kullanıcılardan farklı içeriklere erişebilmektedir. Bu farklı içerikler, müzikler, renkler, yetki derecesi, teme vb. şekilde olabilir. Dinamik sitelerde kullanılan programlama dilleri ise ASP, PHP, CFM gibi dillerdir.

Bir web sitesinde tasarımda bir o kadar da önemlidir web tasarım nedir öncelikle bundan bahsetmemiz gerekirse; Herhangi bir kurumun kurumsal kimliğinin yansıtılması ve tanıtılması faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacı ile ulusal ve uluslararası ağ ortamında yayınlanan online sitelerin oluşturulma aşamasına web tasarım denir. Web tasarım yapılacak olan bir web sitesinin planlanması, tasarlanması ve kurulması sürecidir. Web tasarım işleminde site üzerinde kullanılacak olan programla dili yapısı görsel grafik çalışmaları webmaster olarak adlandırdığımız web uzmanları tarafından yapılmaktadır. Özenli ve ihtiyaca uygun bir web tasarımın web sitesi için yapılmasının öneminden bahsedersek; Tabi ki de basit metinsel sayfalar üzerine web siteleri hazırlanabilir. Ancak web sitesinin içeriğine göre özellikle görsel açıdan gelen müşterilerini ve kullanıcılarını memnun etmesi çok önemlidir. Bir web sitesinin tasarımını yapmadan önce sitenin içeriği hangi kullanıcılara hitap etmesi gerektiği sitenin kullanıcılara vermek istedikleri bilgileri kararlaştırmak gerekli, grafik ve görsel tasarımında içeriğe uygun olarak düzenlenmesi gerekli, web sitesinde hangi programlama dilinin kullanılmasının daha uygun olacağının belirlenmesi aşamaları sitenin tasarım kısmı için oldukça önemlidir. Web site tasarımı ile ilgili merak ettiğiniz birçok konuya http://www.sitedizayn.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.