Web Tasarım Dünü Bugünü ve Sitedizayn

Web tasarım yapmaya başladığım ilk zamanları düşündüğüm zamanlar bazen şaşırıyorum bazen gülümsüyorum. Dile kolay tam 15 yıl geçti. İlk web tasarım yaptığımız siteler sadece yazı, bir kaç  jpg ve gif resimleri gibi öğelerden oluşurdu. 15 yıl dedim ama artık 2014 deyiz 16 yılda diyebiliriz. 1998 yılında internet zaten ülkemizde daha çok yeniydi. Web site sayısı bile çok az ve belirli kuruluşların ve firmaların internet siteleri vardı.
Düşünsenize Facebook daha ortada yok yani 6 yıl var açılmasına ve duyulup yayılmasına ise 10 yıl var.
O zamanlarda en çok haber siteleri ziyaret edilir, irc kanallarında geyik yapılır dı. Google ise yeni kurulmuştu ve Türkiye de henüz kullanılmıyordu.
O günlerde herkes Yahoo, Altavista gibi arama motorlarını kullanılırdı. Netscape ve MS Explorer tarayıcıları vardı. Web tasarımı yapan firma ve kişi sayısı yoktu hatta öyle bir sektör bile henüz oluşmamıştı. İşte bende bu zamanlarda ilk tasarımlarımı yapmaya başladım.  Kullandığımız dil sadece HTML di. (İngilizce  Hyper Text Markup Language in kısaltmasıdır. Türkçe si Zengin Metin İşaret Dili.) Web Tasarımı yapmaya başladık ama o günlerde web tasarım yaptıracak müşteri nerde ? Ara ki bulasın ya da tam tersi olur web tasarımı yaptıracak kişi tasarımcı bulamaz 🙂 o zamanlarda Adwords yok ki reklam yapalım, sosyal medya zaten yok. Yani ilk bir iki yıl kendi kendimize siteler yaptık durduk. Az da olsa web tasarım için müşteri bulmuyor da değildik. İlk büyük projemiz rahmetli Kemal Sunal’ın kemalsunal.com sitesiydi yeni rahmetli olmuştu şimdi adını hatırlamadığım bir müşteriye aitti site, 3 kişilik bir ekiple güzel bir tasarım yapmıştık. Bu yazıyı yazarken şu anda kontrol ettim alan adı satılığa konulmuş. İlk yaptığım script denecek sitede Ankara da bir emlak firmasına yanılmıyorsam iletişim formu, ilan ekleme gibi bir kaç basit fonksiyondan oluşan bir siteydi. Script diyorum çünkü ilk defa bu işi yaparken HTML nin yanında ASP kullanmıştım. ASP de yeniydi o zamanlar hemde bilmiyordum bir kitap aldım hem öğrendim hem yaptım siteyi buda benim ilk ASP web tasarım işim oldu ve aynı zamanda sondu 🙂 Çünkü kısa bir süre PHP ile tanışmıştım.  Linux serverde çalışması ( o yıllarda Windows serverler PHP desteklemezdi ) , ücretsiz eklentilerin ve uygulamaların olması bana daha cazip geldi. Ve web tasarım işlerinde php, mysql, linux günleride böylece başladı ve hala devam ediyor. Bu arada unutmadan yazayım, sitedizayn.com u web tasarım işine başladıktan tam 6 yıl sonra 2004 de aldım. Daha önce başka bir site adı kullanıyordum. Onun adını şimdi yazmayacağım, çünkü artık başka bir firma tarafından kullanılıyor ama şöyle yazabilirim ……bilgisayar.com gibi bir isimdi. Kaç tane web tasarım işi ve projesi yaptık ve yaptım hatırlamıyorum açıkcası. Çünkü 15 yıl içinde bazı siteler varki 1 yıl yayında kaldı bazısı hala yayında onun için rakam vermek zor. Örneğin Segagroup.com Sega şirketler grubu 15 yıldır müşterimdir ama onunda ilk adresi segaint.com du. 2004 den beri segagroup.com u kullanıyorlar.
Geçen zaman içinde web sitelerini değişik web tasarım teknikleri kullanarak yeniledik tabi. Şu andaki sitede 3 yıl kadar önce FLASH XML ile tasarımı yapıldı. Bu yıl yada gelecek yıl yenileriz büyük ihtimalle. Sitedizayn.com içinde 2013 sonlarında WordPress kullanmaya başladım. Çoğu web tasarım firması belki açıklamakdan hoşlanmayabilir ama ben herhangi bir sakınca görmüyorum. Aslında biliyorum bir çok tasarım firması web sitelerini WordPress ile hazırlıyorlar. Neden derseniz WordPress Google ile çok uyumlu çalışır hatta Google ve WordPress birbirlerini severler de diyebiliriz. Ben şahsen tasarımcı olarak uzun yıllar kendi yazılımlarımı kullanmakta biraz da inat ettim ama çağa ve zamana ayak uydurmak gerekiyor öyle değil mi ?
Web sitemi yaparken de WordPress kullandıysam bunu neden gizleyeyim. Normal internet kullanıcısı zaten sitelerin altyapısını bilmez ama web tasarım işi yapan biri bir siteye baktığında kolaylıkla anlar ne olduğunu. Bir ara Opencart tabanlı web sitesi de kullandım E ticaret için çok kullanışlı bir yazılım olduğunu söyleyebilirim. Açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve 1.4.9.5 sürümünü biraz özelleştirerek Sitedizayn E ticaret sistemi olarak ücretsiz kullanıma da sundum. Açık kaynak kodlu yazılımlarda kendiniz ekleme, çıkarma, değiştirme yaparak kendinize özel bir yazılım haline getirebilirsiniz. Konu web tasarım olunca ve bunca yıl web tasarımı yapan biri olarak benim yazacaklarım bitmez elbette ama şimdilik bu yazıyı burda bitireceğim. Bu sadece başlangıç diyebilirim, daha sonra grafik tasarım, flash, fireworks, photoshop, dreamweaver, corel draw gibi bir çok konuda web tasarımı ile bağlantılı olarak geçmişten bu güne kendimin ve sitedizayn.com un maceralarını yazacağım.
merak ettikleriniz varsa 555 225 40 16 yı arayabilirsiniz, iletişim formundan yazabilirsiniz veya sitedizayn@sitedizayn.com a yazabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.